Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chudá(k) Afrika

Dnes jsem si přečetl zprávu o tom, že nadnárodní potravinářská firma Nestlé uzavře svou továrnu v Zimbabwe kvůli politické situaci v zemi.  Z diskuse pod tímto článkem bylo zřejmé, že většina čtenářů má o příčině problému jasno. Většina příspěvků byla na hranici rasismu s tím, že ty za onou hranicí byly zřejmě smazány cenzorem.

 Populární vysvětlení, že Africe nic nepomůže, když místní obyvatelstvo nic neumí, ale hlavně ani není zvyklé pracovat, má svojí logiku a je to dokonce i pravda. Hledání příčiny tohoto stavu v černé barvě je však příliš jednoduché a samozřejmě špatné. Než mě začnete nazývat "dalším multikulti *****", jak se bohužel stává v naší zemi stále populárnější, zkuste si přečíst napřed tento článek celý...

 Jen málokdo si uvědomuje, resp. možná málokdo ví, čím vším si Afrika v minulosti prošla.

 Byla to právě tropická Afrika, kde se v dávné minulosti zrodil člověk. Mohla za to klimatická změna; úbytek srážek ve východní části kontinentu přeměnil tropické lesy na travnaté savany a tehdejší lidoopi byli nuceni sestoupit ze stromů na zem. Ve vysokých travinách se již nevyplatil pohyb po čtyřech končetinách, naopak potřeba orientace v terénu způsobila postupné napřimování postavy a chůzi po dvou, což umožnilo využití předních končetin pro jiné účely - začal se tak rodit člověk.

 Evolučně byla tato přeměna úspěšná, a tak populace rostla a bylo si třeba hledat nové prostory pro život. Časem se tak část prvních lidí začala vydávat dál do světa. Je zřejmé, že na cestu do neznámých končin se obecně vydávali ti silnější, schopnější a odvážnější. Přesuny do nových oblastí byly náročné a vyžadovaly značnou adaptaci, což nejen likvidovalo ty méně odolné, ale také zocelovalo ty, co přežili. V Africe tak už tehdy, můžeme-li to tak nazvat, zůstala "slabší" část lidské populace, zatímco zbytek světa byl osídlen tou silnější. Základy současných problémů světa tím byly položeny.

 Mimochodem- podobný princip se později zopakoval i v novodobé historii lidstva. Do Ameriky též v novověké minulosti přicházeli z Evropy ti podnikavější, odvážnější, motivovanější a schopnější lidé... i proto se za oceánem vytvořila úplně jiná kultura, daleko více orientovaná na výkon, než v Evropě. I proto USA v mnoha ohledech svým dynamickým vývojem náš starý kontinent časem překonaly. Podobně to zafungovalo i při osídlení Austrálie, ale zpátky do Afriky.

 To, že je obyvatelstvo Afriky černé, bylo způsobenou jednoduše klimatickými podmínkami. Barva pleti sama o sobě nemá s intelektuální schopností člověka společné vůbec nic - je jen dána (zjednodušeně) dobou pobytu na slunečních paprscích. Barva pleti je tedy určena pouze a jen přírodními podmínkami. Avšak zrovna tak vyspělost populace byla v minulosti dána přírodními podmínkami. Je tedy logické, že jisté souvislosti zde najdeme a právě ty se staly příčinou dnešních rasových problémů. Rasismus nevzniknul jen proto, že je někdo bílý a jiný černý, nýbrž proto, že zároveň s barvou pleti formovalo klima v minulosti i schopnosti člověka.

 Existence geografické podmíněnosti u společenského vývoje je prokázaná. Podařilo se to zcela jasně v Tichém oceánu, kde je obrovské množství ostrovů, jež byly době kolem našeho letopočtu osídleny stejnou populací. Na různých ostrovech pak vznikly společnosti, které žily stovky let izolovány od zbytku světa. Ze stejného populačního základu se po tomto čase vyvinuly velmi různorodě vyspělé společnosti. Každá byla tak vyspělá a měla tu podobu, jak jí to umožnil geografický potenciál daného ostrova (půda, klima, nerostné suroviny...).

 Můžeme tedy říci, že přírodní podmínky neumožňovaly rozvoj africké společnosti v té rychlosti, v jaké to bylo možné v jiných částech světa. A když k tomu přičteme již výše vysvětlené počátečí podmínky, rovněž pro Afriku nevýhodné, je zcela zřejmé, proč tento kontinent zastihla doba světových objevů jako nejméně vyspělý a tedy i nejslabší ze všech. Bohatý svět ho dokázal ovládnout a místo pomoci začal zasazovat černému kontinentu další těžké rány...

 Nejprve si odvezl z Afriky miliony mladých lidí coby otroky, čímž oslabil tradiční africké kmeny o nejvýkonnější část populace. Výměnou za to dovezl na kontinent alkohol, což byla další rána africkým kmenům. Ti nebyli schopni se s novou drogou vyrovnávat a alkoholismus šlápl na brzdu už tak pomalému vývoji. Poté Afriku Evropané úplně ovládli kolonizací, vytvořili si zde umělé státy, které vůbec neodpovídaly geografickému rozložení afrických kmenů.

 Když už pro Evropany přestala být Afrika ekonomicky zajímavá, přišla další rána. Tak milí Afričané, tady jsme vám nakreslili na mapě nějaké ty hranice, jak se nám to zrovna hodilo, tak si tu z nich vytvořte svoje státy a vládněte si v nich. Předat vládu nad územím však nebylo komu. V Africe nejsou národy, jen spousty kmenů. Evropané často s klidem nakreslili hranice tak, aby některé kmeny jimi byly rozdělené, zatímco jinde spolu skončilo více kmenů v jednom státě. Od té doby tak zákonitě došlo k tomu, že africké kmeny jen bojují o moc a tím o příliv zahraničních peněz s nálepkou "humanitární pomoc", aby za ně nakoupily zbraně pro boj s jinými kmeny, které si též dělají zálusk na vládu. S vlastní správou země si moc hlavu nelámou, pojem "stát" jim totiž nic moc neříká.

 Afrika tak ve 20. století zabředala do dalších a nových problémů a na rozdíl od ostatního světa dále chudla. Kmenový systém po všech těch ranách již dávno nefunguje. Mladí muži odsud odcházejí do měst, takže přirozená sociální síť i demografická struktura kmenů je narušena. Ve městech pro ně ale není práce, a tak končí jako negramotná chudina v příměstských slumech. Ruku v ruce s hladem se šíří i pohlavní nemoci a další problémy. Kontinent se potácí v bludném kruhu chudoby, který je těžké rozseknout. Lidé nemají pracovní návyky, nemají vzdělání, chybí jim autority a vzory, nemají ani motivaci... Co mají, to je jen hlad a sem tam AIDS.

 Je Afrika tedy chudá, a nebo chudák? Je obojí. A barva pleti místního obyvatelstva určitě nebude hlavním problémem. I když možná si tak trochu protiřečím. Ale kdo pochopit chtěl, snad pochopil.

 A řešení? Kdybych ho znal, asi bych již byl navržen na Nobelovu cenu míru... a to nejsem :( nicméně výkřiky typu "ať si tam ty černoši dělaj co chtěj, jak uměj, hlavně ať my to neplatíme!!" jsou opravdu dost bezohledné, neboť za řadu jejich dnešních problémů může právě "bílý člověk"...

Autor: Martin Štros | pondělí 28.12.2009 21:32 | karma článku: 31,96 | přečteno: 4194x
  • Další články autora

Martin Štros

Kde stát ztrácí miliardy očima úředníka, díl I.

Jako pracovník státní správy jsem se rozhodl, že budu sepisovat své postřehy o tom, kde se ztrácí miliardy od daňových poplatníků, proč tomu tak je a jak to vyřešit. Dnes o tom, jak systém motivuje úředníky k dosahování výsledků.

23.5.2023 v 7:49 | Karma: 22,84 | Přečteno: 842x | Diskuse| Ekonomika

Martin Štros

Co kdyby stát začal šetřit nejdřív na sobě?

Zadlužování naší země roste a jak ušetřit na občanech a firmách, už nám bylo představeno. Neměl by však stát jít příkladem a sám se snažit udělat změny, aby fungoval lépe a tedy levněji?

12.5.2023 v 9:53 | Karma: 27,79 | Přečteno: 1262x | Diskuse| Ekonomika

Martin Štros

Vaječné pokrytectví

Současná vajíčková krize je nejvíce ze všeho demonstrací toho, jak u většiny lidí slova předcházejí činy.

15.3.2012 v 19:37 | Karma: 12,36 | Přečteno: 1014x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Martin Štros

Doktorát jako sociální dávka

Na českých vysokých školách se rozmáhá znepokojivý jev - nezaměstnaní s nálepkou doktorandů.

15.12.2011 v 9:50 | Karma: 22,72 | Přečteno: 2758x | Diskuse| Společnost

Martin Štros

Učitel s praxí lepší nováčka?

Je špatně, že se snížily platové rozdíly mezi nastupujícími a dlouholetými učiteli?

19.3.2011 v 21:21 | Karma: 37,20 | Přečteno: 9339x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Podmínky míru musí určit Ukrajina, říká ministryně obrany Černochová

29. dubna 2024

Premium Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) o sbírce na munici pro Ukrajinu, komunikaci náčelníka...

Vědmy jdou do akce. Mladé dronařky tvrdě cvičí a chystají se na Rusy

29. dubna 2024

Premium Ukrajina (od zpravodajů iDNES.cz) Válka na Ukrajině je v nemalé míře válkou dronů a technologií. Ukrajina, ale i Rusko je vyvíjejí,...

Americkou Oklahomu a okolní státy zasáhla série tornád. Úřady hlásí čtyři mrtvé

28. dubna 2024  22:16

Nejméně čtyři mrtvé si vyžádala série tornád, která od sobotního večera zasáhla Oklahomu. Podle...

Nikdy nekončící hrozba. Finsko si zvyká na nový vztah s Ruskem

28. dubna 2024  20:49

Ozbrojení finští pohraničníci na běžkách střeží východní část země, nejnovější a nejdelší hranici...

  • Počet článků 62
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2899x
Autor narozen v roce 1987, absolovent Přírodovědecké fakulty UK v Praze, obor učitelství geografie.
Po dosažení titulu Mgr. v září 2011 nyní pracuje ve vzdělávací agentuře.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy